Naśladowcy Chrystusa
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Naśladowcy Chrystusa

A kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony - Mateusza 24:13
 
IndeksIndeks  Latest imagesLatest images  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  Zaloguj  

 

  ...o przyjaźni...

Go down 
4 posters
AutorWiadomość
Efraimita

Efraimita


Liczba postów : 4
Join date : 23/09/2019

 ...o przyjaźni... Empty
PisanieTemat: ...o przyjaźni...    ...o przyjaźni... EmptyWto Paź 01, 2019 1:10 am

Syr 6 napisał:
Syr 6
(5) Miła mowa przyciąga przyjaciół, a język uprzejmy - miłe słowa.
(6) Żyjących z tobą w pokoju niech będzie wielu, ale doradców - jeden na tysiąc!
(7) Jeżeli chcesz mieć przyjaciela, zdobądź go po próbie, a niezbyt szybko mu zaufaj!
(8 ) Bywa bowiem przyjaciel, ale tylko na czas jemu dogodny, nie pozostanie nim w dzień twego ucisku.
(9) Bywa przyjaciel, który przechodzi do nieprzyjaźni i wyjawia wasz spór na twoją hańbę.
(10) Bywa przyjaciel, ale tylko jako towarzysz stołu, nie pozostanie nim w dniu twego ucisku.
(11) W powodzeniu twoim będzie jak [drugi] ty, z domownikami twymi będzie w zażyłości.
(12) Jeśli zaś zostaniesz poniżony, stanie przeciw tobie i skryje się przed twym obliczem.
(13) Oddal się od swoich nieprzyjaciół, a miej się na baczności przed swymi przyjaciółmi.
(14) Wierny przyjaciel potężną obroną, kto go znalazł, skarb znalazł.
(15) Za wiernego przyjaciela nie ma odpłaty ani równej wagi za wielką jego wartość.
(16) Wierny przyjaciel jest lekarstwem życia; znajdą go bogobojni.
(17) Bogobojny dobrze pokieruje swoją przyjaźnią, bo jaki jest on, taki i jego przyjaciel.

Syr 27 napisał:
Syr 27
(16) Kto zdradza tajemnice, traci zaufanie i nie znajdzie sobie przyjaciela.
(17) Kochaj przyjaciela i bądź mu wierny, a jeślibyś zdradził jego tajemnice, nawet nie usiłuj biec za nim!
(18) Jak bowiem człowiek stracił tego, kto mu umarł, tak straciłeś przyjaźń bliźniego;
(19) i jakbyś wypuścił ptaka trzymanego w ręce, tak oddaliłeś bliźniego i już go nie złowisz.
(20) Nawet nie biegnij za nim, bo jest daleko i uciekł jak sarna z sideł.
(21) Rana może być opatrzona, obelga darowana, ale ten, kto wyjawił tajemnice, stracił nadzieję.

Prz 27 napisał:
Prz 27
(6) Ciosy od przyjaciela są wyrazem wierności, w pocałunkach wroga kryje się obłuda.

Syr 9 napisał:
Syr 9
(10) Nie porzucaj starego przyjaciela, bo nowy mu nie dorówna. Nowy przyjaciel to jak młode wino, a przecież tylko stare pijesz bardzo chętnie.

Prz 17 napisał:
Prz 17
(9) Kto szuka przyjaźni, nie zważa na błędy, kto przykre sprawy pamięta, przecina miłość.

Prz 22 napisał:
Prz 22
(24) Nie zawieraj przyjaźni z tymi, co się wiecznie kłócą, nie zadawaj się nigdy z człowiekiem porywczym. (25) Mógłbyś się bowiem przyzwyczaić do jego dróg życia, a on zacząłby czyhać na twoje życie.
Powrót do góry Go down
Lotion
Admin
Lotion


Liczba postów : 19
Join date : 15/09/2019

 ...o przyjaźni... Empty
PisanieTemat: Re: ...o przyjaźni...    ...o przyjaźni... EmptyWto Paź 01, 2019 3:58 pm

Syr 6 napisał:
Syr 6
(7) Jeżeli chcesz mieć przyjaciela, posiądź go po próbie, a niezbyt szybko mu zaufaj! (8 ) Bywa bowiem przyjaciel, ale tylko na czas jemu dogodny, nie pozostanie nim w dzień twego ucisku. (9) Bywa przyjaciel, który przechodzi do nieprzyjaźni i wyjawia wasz spór na twoją hańbę. (10) Bywa przyjaciel, ale tylko jako towarzysz stołu, nie wytrwa on w dniu twego ucisku.

13) Od nieprzyjaciół bądź z daleka i miej się na baczności przed twymi przyjaciółmi. (14) Wierny bowiem przyjaciel potężną obroną, kto go znalazł, skarb znalazł. (15) Za wiernego przyjaciela nie ma odpłaty ani równej wagi za wielką jego wartość. (16) Wierny przyjaciel jest lekarstwem życia; znajdą go bojący się Pana.

Syr 22 napisał:
Syr 22
(20) Kto rzuca kamieniem na ptaki, wypłasza je, a kto lży przyjaciela, zrywa przyjaźń. (21) Jeślibyś wyciągnął miecz na przyjaciela, nie martw się, jest bowiem droga powrotu; (22) jeślibyś otworzył usta na niego, nie martw się, jest bowiem możność pojednania; wyjąwszy obelgę, wzgardę, wyjawienie tajemnicy i cios zdradliwy - to wszystko oddali każdego przyjaciela.

Powrót do góry Go down
Liksar
Admin
Liksar


Liczba postów : 53
Join date : 15/09/2019
Skąd : Podlasie

 ...o przyjaźni... Empty
PisanieTemat: Re: ...o przyjaźni...    ...o przyjaźni... EmptySro Paź 09, 2019 10:07 pm

„Bogactwo zjednywa wielu przyjaciół, lecz ubogiego przyjaciel opuszcza”. Prz 19,4 (BW).


„Ubogi jest znienawidzony nawet przez swojego bliźniego, lecz bogaty ma wielu przyjaciół”. Prz
14,20(BW),


"Jeżeli więc ktoś zamierzałby być przyjacielem świata, staje się nieprzyjacielem Boga”. Jk 4,4 (BT).


„Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego; lecz nazwałem was przyjaciółmi, bo wszystko, co słyszałem od Ojca mojego, oznajmiłem wam”. J 15,15 (BW).


"„Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego; lecz nazwałem was przyjaciółmi, bo wszystko, co słyszałem od Ojca mojego, oznajmiłem wam”. J 15,15 (BW). "


„Śmierć i życie są w mocy języka, lecz kto nim zyskuje przyjaciół, korzysta z jego owocu”. Prz 18,21 (BW).


„Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję”. J 15,14 (BT)


„Przyjaciel w każdym czasie okazuje swą miłość, staje się bratem na dni nieszczęścia”. Prz 17,17 (BWP).


„Są bliźni, którzy przywodzą do zguby, lecz niejeden przyjaciel jest bardziej przywiązany niż brat”. Prz 18,24 (BW).


„Jestem przyjacielem wszystkich, którzy się boją Ciebie (Boga), co strzegą Twych postanowień”. Ps 119,63 (BT).

Słodki jest przyjaciel, który radzi szczerze”. Prz 27,9 (BW).


„Zataja występek ten, komu zależy na przyjaźni; lecz kto o nim rozgłasza, rozłącza przyjaciół”. Prz 17,9 (BT).


„Lepiej jest dwom niż jednemu...”. Koh 4,9 (BT)


„Nie opuszczaj swego przyjaciela, ani przyjaciela swego ojca; …Lepszy jest sąsiad blisko niż brat daleko”. Prz 27,10 (BW).


„Człowiek podstępny wznieca kłótnie, plotkarz poróżnia przyjaciół”. Prz 16,28 (BT)
Powrót do góry Go down
https://liksar.wordpress.com/
tessα

tessα


Liczba postów : 12
Join date : 14/10/2019

 ...o przyjaźni... Empty
PisanieTemat: Re: ...o przyjaźni...    ...o przyjaźni... EmptyPon Sty 06, 2020 11:08 pm

Ważny i kompletnie wypaczony przez tłumaczenia fragment, tu w tłum. Septuaginty Popowskiego (Brenton i Johann Cook w NETSie tłumaczą tu Sept. podobnie co Popowski):

Prz 25 napisał:
(8) Nie zaczynaj pochopnie kłótni, abyś na końcu nie żałował. Kiedy twój przyjaciel rzuca obelgi, (9) odejdź stamtąd, nie okazuj mu pogardy, (10) aby twój przyjaciel przeciw tobie nie skierował swych zniewag, a wtedy twój spór i wrogość już nie ustąpią, lecz będą dla ciebie tożsame ze śmiercią. (10a) Życzliwość i przyjaźń czynią wolnym, dlatego zachowuj je w sobie, abyś nie stał się godnym przekleństwa. Czuwaj nad swymi drogami dla zachowania zgody.


Podobnie z tym wersetem, znów tłum. Popowskiego:

Prz 25 napisał:
(17) Rzadko kieruj swe stopy do swego przyjaciela, aby znudzony tobą nie zaczął cię nienawidzić.
Powrót do góry Go down
tessα

tessα


Liczba postów : 12
Join date : 14/10/2019

 ...o przyjaźni... Empty
PisanieTemat: Re: ...o przyjaźni...    ...o przyjaźni... EmptyPon Sty 06, 2020 11:55 pm

Myślę, że warto wspomnieć, co w ogóle znaczy przyjaciel w grece. Co dokładnie mieli na myśli Bóg i Isus mówiąc o przyjaźni? Greckie słowo oznaczające przyjaciela φίλος filos jest przymiotnikiem znaczącym dosłownie miłujący oraz miłowany. Od tego słowa mamy czasownik φιλέω fileo - miłować, lecz również okazywać uczucie, jak pocałować. Tak więc nazywając kogoś przyjacielem wymowniej byłoby go nazwać UMIŁOWANYM. Nazywając siebie samego przyjacielem, wymowniej byłoby nazwać się MIŁUJĄCYM i chyba łatwiej byłoby wtedy pamiętać, jaka jest nasza rola w przyjaźni.


Jan 15 napisał:
(12) To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali (ἀγαπάω agapao), tak jak Ja was umiłowałem (ἀγαπάω agapao). (13) Nikt nie ma większej miłości (ἀγάπη agape) od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół/umiłowanych (φίλος filos) swoich. (14) Wy jesteście przyjaciółmi/umiłowanymi (φίλος filos) moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję. (15) Już was nie nazywam niewolnikami, bo niewolnik nie wie, co czyni pan jego, ale nazwałem was przyjaciółmi/umiłowanymi (φίλος filos), albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego. (16) Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał - aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go poprosicie w imię moje. (17) To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali (ἀγαπάω agapao). (18) Jeżeli was świat nienawidzi, wiedzcie, że Mnie pierwej znienawidził. (19) Gdybyście byli ze świata, świat by was kochał [jak przyjaciół] (φιλέω fileo), jako swoją własność. Ale ponieważ nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem sobie ze świata, dlatego was świat nienawidzi.

Jan 16 napisał:
(27) Albowiem Ojciec sam was miłuje [jak przyjaciela] (φιλέω fileo), bo wyście Mnie umiłowali [jak przyjaciela] (φιλέω fileo) i uwierzyli, że wyszedłem od Boga.

Z tego wynika, że kto umiłuje Isusa jak przyjaciela i uwierzy, że jest on z Boga, tego i Bóg umiłuje jak przyjaciela. By być przyjacielem Boga trzeba uznać Jego Syna.
Powrót do góry Go down
tessα

tessα


Liczba postów : 12
Join date : 14/10/2019

 ...o przyjaźni... Empty
PisanieTemat: Re: ...o przyjaźni...    ...o przyjaźni... EmptyNie Cze 21, 2020 9:17 am

Prz 10:12 napisał:
Nienawiść wznieca kłótnie,
a kogo nie podjudza chęć postawienia na swoim, ten chroni przyjaźń.
Powrót do góry Go down
Sponsored content





 ...o przyjaźni... Empty
PisanieTemat: Re: ...o przyjaźni...    ...o przyjaźni... Empty

Powrót do góry Go down
 
...o przyjaźni...
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Naśladowcy Chrystusa :: BIBLIA O ...-
Skocz do: